To, jak wyglądamy, często definiuje sposób, w jaki odbierają nas inni. Niekoniecznie dzieje się tak, bo tego sobie życzą, czasami nasz wygląd przemawia w pierwszej kolejności do ich podświadomości, narzucając im, w jakich kategoriach powinni nas postrzegać. Dużą rolę odgrywają tu skojarzenia, kulturowe ugruntowanie oraz ich prywatne doświadczenia. Nasz ubiór odgrywa w tym wszystkim oczywiście ogromną rolę.

Szanujemy ludzi ubranych elegancko

Osoby w garniturze od razu budzą w nas szacunek, mimo że dziś nie tylko bogaci przedsiębiorcy noszą je na co dzień, ale także szeregowi pracownicy banku czy student wracający z rozmowy o pracę. Mimo że doskonale zdajemy sobie sprawę, że garnitur towarzyszy całej masie młodych i starszych mężczyzn bez względu na ich zarobki i statu społeczny, to jednak budzą w nas szacunek. To samo dotyczy elegancko ubranych kobiet, które wchodzą do luksusowej perfumerii. Obsługa chętniej okazuje im szacunek i nadskakuje im, ignorując w tym czasie biedniej ubrane, ale tak samo bogate pozostałe klientki.

Praktyczne wskazówki dotyczące prasowania.

Dbanie o dodatki jest szczególnie cenione

Kiedy nasze skarpetki są dobrane pod kolor spodni, od razu lepiej to wygląda, niż białe skarpetki do czarnych butów i spodni. Dobrze dobrane dodatki przemawiają do podświadomości osoby, z którą rozmawiamy. Nie tylko wychodzimy na bardziej doświadczoną i świadomą siebie osobę, ale także na kogoś, kto potrafi dokładnie wszystko przemyśleć, bez większego wysiłku podjąć właściwą decyzję albo bardziej wzbudzamy zaufanie. Wiele osób inaczej interpretuje dobrze dobrane dodatki, nie zmienia to jednak faktu, że dodają nam one w ich oczach kilka punktów, szczególnie jeśli wcześniej nas nie znały.

Zawsze dostosuj się do okazji

Zasada z eleganckim strojem nie działa, kiedy idziesz poćwiczyć na kort tenisowy. Jeśli chcesz być traktowany poważnie, twój strój zawsze musi być odpowiedni do okazji. Nikt nie weźmie Cię na serio, jeśli na wycieczkę w góry przyjdziesz w lekkiej sukience i sandałach na obcasie albo na pogrzebie pojawisz się w białym garniturze. Okazja, do której się przygotowujesz, powinna definiować sposób, w jaki się ubierzesz, nawet jeśli Ty masz na siebie inną wizję. Czasami jednak trzeba odłożyć swój styl na bok z szacunku do osoby, której dotyczy uroczystość albo kultury, która narzuca nam konkretny sposób ubierania się.