Espadryle męskie to buty, które są bardzo wygodne, wykonane z naturalnych materiałów, a przy tym eleganckie. Ich jedyną wadą jest ograniczenie możliwości korzystania z nich zimą.

Takie buty zostały bowiem wymyślone w cieplejszych krajach, a spopularyzowane szczególnie przez mężczyzn w Hiszpanii czy Włoszech. Nazwa pochodzi zresztą z języka katalońskiego, a dokładniej od słowa espadreia, czyli długa, twarda trawa. To właśnie z niej tradycyjnie wyplatano podeszwy takich butów. Dziś bywa, że podeszwy espadryli zrobione są ze sznurka, rafii lub innego podobnego materiału; rzadziej naturalne tworzywa zastępuje się sztucznymi, jak guma czy plastik. Na takiej podeszwie w espadrylach zamocowana jest góra z materiału takiego, jak bawełna czy płótno. Formą espadryle najczęściej przypominają kapcie domowe. Mają jednak solidniejszą podeszwę, dzięki czemu mogą być noszone też na zewnątrz.

Espadryle męskie czyli buty na lato

Typowe espadryle mają podeszwę w kolorze piasku lub szarą i górę z materiału w niebieskim odcieniu. Zdarza się, że jest on ciemnozielony, pomarańczowy czy szary. Ostatnio popularność zdobywają też espadryle męskie we wzory. Najczęściej z uwagi na letni, wakacyjny charakter tych butów są one utrzymane w klimacie żeglarskim lub tropikalnym, w cenie są więc pasy, kotwice czy palmy. Często podeszwę i górę espadryli łączy przeszycie nicią w kolorze góry lub czasami kontrastowym, jednak w niektórych współcześnie produkowanych maszynowo butach nie widać tego łączenia.

Espadryle to męskie buty, które warto nosić nie tylko ze względu na trendy. Są też bardzo wygodne, bo składają się z miękkiej, naturalnej tkaniny. Dzięki temu to świetne obuwie, gdy inne buty podrażnią stopę lub pojawią się na nich odrapania czy obtarcia. Do tego są wymarzone dla osób, których stopy się pocą. Takie objawy nasilają się w nieprzewiewnych butach ze sztucznych tkanin. W przypadku espadryli stopa może swobodnie oddychać, a przy okazji korzystać z przeciwgrzybicznych właściwości naturalnych materiałów, jak trawa. Obecność traw pod stopami pozwala też w czasie chodzenia wykonać delikatny masaż pobudzający krążenie, co dobrze wpływa na ogólne zdrowie i kondycję stóp. Espadryle są też dobre dla zapracowanych, bo nie trzeba ich mozolnie wiązać ani dopasowywać do stopy. To buty typu slip on, które wystarczy wsunąć, by móc wyjść w nich z domu.

Świetnie wyglądają na plaży, na mieście, kolacji czy spacerze. Warto je wziąć na wyjazd do ciepłych krajów, gdy w plecaku jest mało miejsca- zastąpią trampki i klapki. Takie buty chętnie są noszone razem z eleganckimi, dopasowanymi spodniami do kolan ozdobionymi paskiem, a także do koszuli. Latem mogą one nawet zastąpić męskie buty służbowe. Do pracy nosi je wielu mężczyzn w Hiszpanii. Sekret tkwi w tym, z czym je zestawimy. Warto do pracy wybierać gładkie espadryle, a te w palmy czy kwiaty pozostawić na wyjście na plażę. Służbowe espadryle powinny być ciemnoniebieskie. Jeśli zostaną one zestawione z granatowym garniturem i błękitną koszulą, a będą im towarzyszyć teczka i pasek z ciemnej skóry, to będzie to idealny strój do biura. Przed zakupem espadryli, które mają posłużyć w pracy, warto zwracać uwagę na ich kształt. Droższe firmy zwracają na niego uwagę i tak profilują czubki espadryli, by przypominały one z wyglądu trzewiki. Tańsze espadryle niekiedy przypominają kapcie. Takie modele lepiej zostawić na wakacje nad morzem.